Wzorzec rasy Yorkshire Terrier

wzorzec rasy yorkshire terrier
Wygląd ogólny
Pies długowłosy. Włos idealnie prosty, opadający po obu stronach tułowia, tworzący przedziałek ciągnący się od nosa do końca ogona. York jest psem o zwartej budowie, harmonijnym, o ruchu pełnym gracji.
Zachowanie i charakter
Miniaturowy terier do towarzystwa, żywy i inteligentny. Pełen animuszu, o zrównoważonym usposobieniu.
Głowa
Raczej mała, płaska. Mózgowioczaszka niezbyt mocno wysklepiona ani okrągła. Kufa niezbyt długa.
Oczy
Średniej wielkości, ciemne, błyszczące o inteligentnym, żywym wyrazie. Ich ustawienie jest frontalne, piesek patrzy prosto przed siebie. Nie mogą być wyłupiaste. Powieki są ciemno pigmentowane.
Uszy
Małe, w kształcie litery V, stojące, niezbyt szeroko rozstawione, barwy jednolicie płowej. Oczy Średniej wielkości, ciemne, krawędzie powiek ciemne.
Uzębienie
Regularne, o kompletnym, ścisłym zgryzie nożycowym, to znaczy, że siekacze szczęki przykrywają siekacze żuchwy przy ścisłym kontakcie, a ich ustawienie jest pionowe. Zęby są dobrze rozstawione, a szczęka i żuchwa są tej samej długości.
Tułów
Zwarty. Mocne lędźwie, linia grzbietu prosta. Szyja elegancka. Żebra umiarkowanie wysklepione.
Kończyny przednie
Proste, pokryte płowo-złotą sierścią, która jest nieco jaśniejsza na koniuszkach, a ciemniejsza u nasady. To podpalanie nie sięga wyżej łokci.
Kończyny tylne
Oglądane od tyłu są zupełnie proste, umiarkowanie kątowane. Pokryte płowo-złotą sierścią, która jest nieco jaśniejsza przy koniuszkach, a ciemniejsza u nasady. Podpalanie nie sięga powyżej kolan.
Masa ciała
do 3,2 kg
Umaszczenie
Kolor jednolicie ciemnostalowo-błękitny (nie błękitno-srebrzysty) sięga od potylicy do nasady ogona, nigdy nie przemieszany z włosami płowymi, brązowymi lub ciemnymi. Na przedpiersiu włos jest intensywnie płowy. Włosy płowe są ciemniejsze u nasady niż w połowie długości, zaś na końcach są najjaśniejsze. Szczenię przychodzi na świat czarne, dopiero kilka miesięcy później kolor zmienia się na stalowo-niebieski
Ogon
Kiedyś był zazwyczaj kopiowany. Ogon kopiowany- średniej długości, pokryty obfitym włosem o odcieniu błękitnym, ciemniejszym niż reszta tułowia, szczególnie na koniuszku. Jest noszony trochę wyżej ponad linią grzbietu. Ogon naturalny- sierść obfita, o błękicie ciemniejszym niż na reszcie tułowia, szczególnie na koniuszku. Jest noszony trochę wyżej ponad linią grzbietu. Tak prosty, jak to tylko możliwe. Jego długość pasuje do całości sylwetki psa.
Okrywa włosowa
Na tułowiu włos długi, idealnie prosty, deliaktny i jedwabisty. Na głowie bardzo długi, koloru intensywnie złocisto-płowego, o ciemniejszym odcieniu na bokach głowy, u nasady uszu oraz na kufie. Dolna część kończyn jest koloru złocisto-płowego.
Grupa
Teriery miniaturowe- do towarzystwa

Wzorzec rasy Biewer Yorkshire Terrier ala Pom Pon

wzorzec rasy biewer yorkshire terrier
Wrażenie ogólne
Podobny do długowłosego toy teriera ,włosy proste, od podstawy czaszki do końca ogona równomiernie opadające na boki. Zwierzę powinno być krępe, lecz eleganckie. Ogon noszony wysoko. Sylwetka ma sprawiając wrażenie mocnej i proporcjonalnej.
Głowa i czaszka
Głowa raczej mała i płaska ,czaszka niezbyt okrągła ;kufa niezbyt długa, nos całkowicie czarny. Włos na głowie długi ,w kolorze biało- stalowo- złotym, ubarwienie symetryczne.
Oczy
Średniej wielkości, ciemne i błyszczące, o bystrym i inteligentnym wyrazie; rozmieszczone w sposób umożliwiający patrzenie wprost; z ciemną obwódką. Nie powinny być zbyt wypukłe.
Uszy
Małe w kształcie litery V, noszone pionowo ,umieszczone niedaleko od siebie, pokryte krótkim włosem.
Zęby
Wszystkie zęby takie same, dopuszczalny zgryz nożycowy lub cęgowy oraz niedoskonałości przedtrzonowców.
Kończyny przednie
Zupełnie proste, dobrze owłosione.
Kończyny tylne
Raczej proste, dobrze umięśnione i owłosione.
Tułów
Bardzo zwarty, partia lędźwiowa dobrze uformowana, linia grzbietu prosta.
Ogon
Nieobcinany ,obficie owłosiony, noszony nieco powyżej linii grzbietu.
Łapy
Możliwie najbardziej zaokrąglone ,z białymi lub czarnymi pazurami.
Szata
Włos na korpusie długi, po bokach do ? wysokości lub sięgający ziemi, całkowicie prosty(nie wełnisty) jedwabiście błyszczący, o delikatnej strukturze, bez podszerstka. Umaszczenie szaty tułowia oraz głowy; raczej białe lub stalowo białe, albo prawie całkowicie stalowe, albo czarne, bez odcienia brązu .Włos na klatce piersiowej, brzuchu, nogach i końcówce ogona w kolorze czystej bieli. Umaszczenie głowy biało-stalowo-złote, rozmieszczone symetrycznie.
Waga i wzrost
Wzrost do 22 cm, waga 3,1 kg.
Niedoskonałości
Wszelkie różnice odbiegające od standardów tej rasy; jasne ubarwienie oczu lub obwódek oczu; jasne ubarwienie nozdrzy. Uszy załamujące się, tyło lub przodozgryz. Faliste lub pokręcone włosy(loki) Na mocy przepisów wprowadzonych w roku 2002 wszelkie obcinanie ogona lub uszu u biewera jest w Niemczech nielegalne. Także USA wprowadza ten zakaz w życie .Każdy przedstawiciel tej rasy prezentowany na wystawach w Stanach Zjednoczonych lub Niemczech musi być w stanie naturalnym. Psy z obciętymi uszami lub ogonem będą dyskwalifikowane.